Keby sme chceli zaznamenať skutočný počet prípadov domáceho násilia na Slovensku, nedopočítali by sme sa, pretože mnohé z nich sa vôbec nedostanú na verejnosť. Domáce násilie je totiž úzko späté s existenčným strachom a ľudia sa v takej chvíli radšej podvolia „menšiemu zlu“, len aby nestratili strechu nad hlavou či isté výhody, ktoré im vzťah s násilníkom umožňuje. Domáce násilie dnes nepáchajú iba muži, týka sa to aj veľkého percenta žien, a tam ide najmä o psychické vydieranie, nátlak, výčitky a pod. Drvivá väčšina prípadov týchto trestných činov zahŕňa situácie, keď sa obeť nemôže adekvátne brániť priamo násilníkovi, a tak jej nezostáva nič iné, než na to ísť inak. Pokiaľ sa niečo podobné týka aj vás, a ste rozhodnutí s tým niečo podniknúť, obráťte sa najskôr na advokátsku kanceláriu, na právnika v Banskej Bystrici.
Právna konzultácia – domáce násilie má obrovský vplyv najmä na psychiku. Každý postihnutý človek potrebuje v prvom rade psychickú oporu, niekoho, kto sa za neho postaví, kto je k nemu úprimný a kto je súcitný. Preto je rozumné sa najskôr zveriť advokátovi, než budete podnikať ďalší postup. Advokát navrhne niekoľko možností a rozoberie s vami, ktorá z nich je vo vašom konkrétnom prípade najvýhodnejšia.
Trestné oznámenie – situáciu možno riešiť trestnou cestou – trestným oznámením a zastupovaním advokátom v trestnom konaní. Právnik za chrbtom je v tejto chvíli dôležitý, pretože vás čaká vyšetrovanie na polícii a súdne pojednávanie, a to všetko je psychicky natoľko náročné, že by ste bez právnej pomoci boli veľmi vyčerpaní a neprinieslo by to cielený efekt.
Zmiernejšia cesta – domáce násilie možno riešiť aj bez trestného oznámenia, a vtedy je právna pomoc tiež vítaná, pretože skúsený advokát dokáže vhodne poradiť, ako postupovať ďalej konkrétnymi krokmi. Ako riešiť bývanie a spoločný majetok, čo všetko je potrebné pre rozvodové konanie, ako postupovať, ak sú do kauzy zatiahnuté aj deti, a ako zaistiť vlastné bezpečie pred ďalšími násilníckymi útokmi.